Звіти по розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини
Інформація
Про хід виконання у 2022 році Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини Любешівської селищної ради
на 2021-2025 роки
Рішенням Любешівської селищної ради від 11 грудня 2020 № 1/38 затверджено Програму розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини Любешівської селищної ради на 2021-2025 роки.
Дана Програма була спрямована на розвиток та удосконалення галузі культури Любешівської селищної ради, її культурних традицій, збереження історичних цінностей, забезпечення доступності до закладів культури для всіх верств населення об’єднаної територіальної громади, створення максимально сприятливих умов для творчого формування особистості, розкриття її здібностей, задоволення духовних і естетичних потреб, відродження народної творчості та популяризації національних звичаїв та обрядів, організацію повноцінного, змістовного дозвілля, культурного обслуговування і масового відпочинку населення, забезпечення державного обліку та контролю за об'єктами культурної спадщини, їх збереження та охорону.
Основна мета Програми це:
- створення ефективної мережі закладів культури Любешівської селищної ради;
- посилення державної підтримки розвитку культури, підвищення її ролі в побудові демократичного громадянського суспільства, створення сприятливих умов для розвитку культурних і творчих ініціатив з урахуванням місцевих особливостей, збереження національно-культурної спадщини, задоволення інтелектуальних та духовних потреб населення (проведення днів селища, села; вулиці; популяризація дворових дизайнів; пошук та відзначення активних жителів, які роблять вагомий внесок у розвиток культури Любешівської селищної ради; підтримка вуличних ініціатив);
- забезпечення належних, сучасних й дієвих умов – фінансових, правових, організаційних, соціальних для того, щоб працівники закладів культури Любешівської селищної ради в цілому працювали ефективніше, динамічніше, успішніше, здобували прихильність і визнання не лише на території об’єднаної територіальної громади, а й поза її межами;
- сприяння становленню талановитої мистецької молоді та дітей, підтримка професійної творчої діяльності, реалізації освітніх культурно-мистецьких заходів для дітей та молоді, поповнення фондів бібліотек;
- використання в роботі працівників закладів культури інформаційних технологій;
- підтримка місцевих ініціатив та вироблення креативного підходу до проведення різноманітних заходів;
- напрацювання щодо збільшення переліку надання платних послуг населенню;
- забезпечення збереження і охорони історичних, архітектурних, археологічних пам’яток селищної ради;
- обов’язкова інвентаризація закладів культури;
- облаштування робочих місць комп’ютерною технікою у бібліотечних закладах.
Протягом 2022 року на реалізацію Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини у Любешівській селищній раді для проведення державних, календарних, професійних, традиційних свят освоєно 2760,00 грн , а саме на участь в обласному обрядово – різдвяному дійстві «Три празники в гості».
Організація дозвілля населення і розвиток аматорського мистецтва
У зв’язку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну та введенням воєнного стану реалізація Програми у 2022 році не могла здійснюватися за її основними напрямками. Зважаючи на це, працівниками Центру культури та дозвілля Любешівської селищної ради проводились виключно благодійні концерти, ярмарки для збору коштів на підтримку Збройних Сил України.
Забезпечення діяльності бібліотечних установ
Протягом 2022 року Публічна бібліотека Любешівської селищної ради обслуговувала 9898 користувачів, з них бібліотеки-філії - 8592.
У складі комунального закладу «Публічна бібліотека Любешівської селищної ради» 28 бібліотек, а саме: Публічна бібліотека Любешівської селищної ради, бібліотека для дітей Публічної бібліотеки Любешівської селищної ради 18 бібліотек-філій та 8 бібліотечних пунктів.
Протягом 2022року Публічна бібліотека Любешівської селищної ради отримала 194 примірників книг, з них: за державними програмами – 176 примірників; отримані в дар від благодійників, меценатів, читачів – 18 примірників.
Також масова робота у бібліотеках була насичена різноманітними майстер-класами, діалоговими зустрічами, мультимедійними презентаціями, віртуальними виставками та екскурсіями.
Масова робота бібліотек популяризувалася серед користувачів на блозі «Бібліосвіт Любешівщини», ютуб-каналі, на сторінці у фейсбук та у газеті «Нове життя».
Бібліотекарі Публічної бібліотеки для реклами своїх послуг використовували засоби наочного, друкованого, усного інформування і популяризації.
Розвиток початкової мистецької освіти
Протягом навчального року у Любешівській дитячій музичній школі навчалося 151 учнів на двох відділах :
- фортепіанний;
- народних та ударно-духових інструментах;
- клас скрипки .
Працювало два класи у с.Залізниця та с. Седлище .
Відповідно до плану роботи музичної школи були проведені такі заходи:
- Міжнародний День музики;
- Святковий концерт «День вчителя» (с. Судче)
- Посвята першокласників у музиканти. «Чарівний світ музики»;
- Концерт до Дня Святого Миколая;
- Концерт «Новорічний віртуозник»
Учні дитячої музичної школи брали участь та ставали переможцями різноманітних конкурсів серед учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів області. Упродовж навчального року учні школи були переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів. А саме:
- Самуйліч Катерина – лауреат всеукраїнського конкурсу «Арт-трамплін» в номінації «Музичне мистецтво»(бандура)
- Некоз Марія – диплом 1 ступеня обласного конкурсу солістів-вокалістів;
- Корець Софія – диплом 2 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Самуйліч Катерина – диплом1 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Крисько Діана – диплом 3 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Хомич Ірина – диплом 3 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
Розвиток музейної справи
Робота музею партизанської Слави спрямована на дослідження, вивчення, збереження історико-культурної спадщини краю, поглиблене вивчення історії Любешівщини.
У зв’язку із закінченням терміну дії трудового договору працівника у січні 2022 року та неможливістю проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора музею партизанської Cлави в умовах воєнного стану, робота музею була призупинена у зв’язку з відсутністю працівника.
Звіт про роботу сектору культури, молоді, спорту та туризму за 2021 рік
Сектором здійснюється управління та контроль діяльності над філіями (клубними установами) Центру культури та дозвілля Любешівської селищної ради, Публічною бібліотекою Любешівської селищної ради, бібліотекою для дітей Публічної бібліотеки та бібліотеками – філіями, Любешівською дитячоюмузичною школою, музеєм Партизанської слави с. Лобна та дитячо-юнацькою спортивною школою.
З метою забезпечення розвитку галузі культури на території Любешівської селищної ради розроблена Програма розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини у Любешівській селищній раді на 2021-2025 роки, затверджена рішенням селищної ради від 11 грудня 2020 № 1/38. Програма спрямована на розвиток та удосконалення галузі культури Любешівської селищної ради, її культурних традицій, збереження історичних цінностей, забезпечення державного обліку та контролю за об'єктами культурної спадщини, їх збереження та охорону.
Протягом 2021 року на реалізацію Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини у Любешівській селищній раді для проведення державних, календарних, професійних, традиційних свят освоєно 38 800,00 грн .
Культурно-мистецьку діяльність на території громади забезпечували клубні формування при установах культури. Серед них - сім колективів носять звання «народний». Народні колективи не тільки постійні учасники усіх концертів, заходів та мистецьких дійств у селищі, а й успішно представляли громаду на регіональних обласних оглядах та конкурсах, фестивалях.
Відповідно до плану роботи музичної школи, були проведені такі заходи:
- Тематична година до європейського дня мов «Буду я навчатись мови золотої».
- Міжнародний день музики. Концерт учнів та викладачів в с.Судче.
- Всесвітній день вчителя. Музичний ринг «Ігри, конкурси».
- Тематична вікторина з нагоди святкування Дня українського козацтва «Від козаків до наших днів збережемо вогонь батьків».
- Вечір пам»яті «210 років від дня народження Ференса Ліста».
- День пам»яті жертв голодомору в Україні «1932-1933р.р.».
- Посвята першокласників у музиканти. «Чарівний світ музики».
- Концерт до Дня Святого Миколая.
- Виступи учнів та викладачів муз.школи на новорічно-різдвяному фестивалі «Різдвяні піснеспіви».
- Концерт «Юний віртуоз»
- Концерт учнів першокласників.
Учні Любешівської дитячої музичної школи систематично брали участь та ставали переможцями різноманітних конкурсів серед учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів області. Упродовж 2020-2021 навчального року учні дитячої музичної школи стали переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів. А саме:
- Кузьмич Єлізавета – лауреат всеукраїнського конкурсу «Арт-трамплін» в номінації «Музичне мистецтво» (фортепіано);
- Самуйліч Катерина – лауреат всеукраїнського конкурсу «Арт-трамплін» в номінації «Музичне мистецтво»(бандура)
- Некоз Марія – диплом 1 ступеня обласного конкурсу солістів-вокалістів;
- Кузьмич Єлізавета – диплом 3 ступеня обласного конкурсу з музично-теоретичних дисциплін;
- Корець Софія – диплом 2 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Самуйліч Катерина – диплом1 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Крисько Діана – диплом 3 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
- Хомич Ірина – диплом 3 ступеня обласного конкурсу виконавців на бандурі;
На сприяння участі обдарованих дітей у всеукраїнських та обласних конкурсах використано протягом 2021року 10,486 тис. грн.
На території громад розвивається також музейна справа. У музеї партизанської Слави села Лобна вся робота спрямована на дослідження, вивчення, збереження історико-культурної спадщини краю, поглиблене вивчення історії Любешівщини. Важливим напрямком діяльності музею була експозиційна робота.
Загальна кількість екскурсій, яка була проведена для відвідувачів – 25. Фонд музею налічує 1 365 одиниць основного фонду.
У 2021 році працівники музею брали участь у проекті по дослідженню єврейської історико – культурної спадщини «Простір спадщини: єврейський цвинтар і міська історія»
Музеєм проводилась культурно-освітня масова робота, історичні години:
«Україно моя, Україно. Я милуюсь красою твоєї землі»;
«Видатні постаті Лесиного краю»;
«Низький уклін тобі, солдате!»;
«АТО. Пам’яті нашої вогонь незгасний»;
«Крути. Розстріляна молодість»;
«Материнська молитва свята;
Захід з нагоди 50-річчя відкриття музею Партизанської Слави « Вітаємо з 50-річним ювілеєм!» та інші.
Спільно із закладами культури та освіти було проведено свято до Дня Захисника України.
У 2021 році відбулося засідання музейної ради фольклорного колективу «Подруженьки».
Рішенням Любешівської селищної ради від 23 грудня 2020 № 3/4 затверджено Цільову соціальну програму розвитку фізичної культури та спорту Любешівської селищної ради на 2021-2025 роки.
Основні завдання Програми :
- сприяння реалізації державної політики у сфері фізичної культури та спорту;
- організація фізкультурно-оздоровчої діяльності, зокрема за місцем роботи громадян;
- забезпечення розвитку визначених напрямів спорту;
- створення умов для залучення мешканців Любешівської селищної ради до активних занять фізичною культурою і спортом, здорового способу життя;
- утворення та діяльності у межах відповідних територій колективів фізичної культури та спортивних клубів;
- доступності населенню громади спортивних споруд відповідних навчальних закладів для занять фізичною культурою;
- фінансування фізичної культури і спорту.
Реалізація програми у 2021 році здійснювалась за її основними напрямками.
В закладах загальної середньої, дошкільної та професійно-технічної освіти громади працює 50 вчителів фізичної культури.
У навчальних закладах Любешівської селищної ради діяла багатоступенева система спортивно-масових заходів. Проводились загальношкільні змагання серед учнів закладів загальної середньої освіти: змагання з легкоатлетичних видів спорту, спортивного туризму, футболу, баскетболу, волейболу, настільного тенісу та інші.
Команди закладів освіти громади брали участь у Спортивних іграх школярів Волині з волейболу (юнаки і дівчата), спортивного туризму, легкій атлетиці.
На території селищної ради діє спортивний клуб «Удар», основним напрямком, якого є підготовка спортсменів різної вікової категорії з боксу та кікбоксингу, та спортивний клуб «Скіф» основним напрямком, якого є підготовка спортсменів різної вікової категорії з боротьби вільної. Загальна кількість відвідувачів складає по СК «УДАР» - 52 вихованці, по СК «СКІФ» - 80 вихованців, які представляють громаду на чемпіонатах області та України. У 2021 році вихованці спортивних клубів брали участь у наступних заходах:
- відкритому чемпіонаті міста Луцька з кікбоксингу WАКО ;
- чемпіонаті Волинської області з боксу серед молоді, юніорів і юнаків
- відкритому турнірі з вільної боротьби присвячений пам'яті героям АТО в м.Хмельницький;
- чемпіонат області з вільної боротьби;
- Гімназіаді України 2021 року з боротьби вільної в м. Хмельницький;
- відкритому чемпіонаті області з кікбоксингу в м.Луцьк;
- міжнародному турнірі з сумо "Кубок Любарта" та чемпіонат України з сумо м. Луцьк;
- турнірі з бойового самбо пам'яті Героя Небесної Сотні Гриневича Едуарда;
- відкритому чемпіонаті міста Луцька з кікбоксингу WАКО ;
- чемпіонаті Волинської області з боксу серед молоді, юніорів і юнаків.
Усі спортсмени, що брали участь у спортивних змаганнях, займали призові місця.
Участь вихованців СК «УДАР» та СК «СКІФ» у спортивних заходах відбувається та фінансується відповідно до Цільової соціальної програми розвитку фізичної культури та спорту Любешівської селищної ради на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Любешівської селищної ради від 23 грудня 2020 № 3/4.
З метою морального і матеріального заохочення спортсменів Любешівської селищної ради, задля досягнення ними високих спортивних результатів, підтримки і стимулювання розвитку спорту на території Любешівської селищної ради, враховуючи результати засідання комісії відповідно до протоколу комісії №1 від 05.04.2021 року з призначення стипендії кращим спортсменам Любешівської селищної ради було призначено щомісячні стипендії кращим спортсменам з олімпійських та не олімпійських видів спорту у розмірі 500 грн. на місяць. Виплата стипендії здійснювалась щоквартально в сумі 1500 грн. шляхом зарахування коштів на банківську карту спортсмена.
Переможцями конкурсу з призначення щомісячні стипендії кращим спортсменам стали:
Лук’янович Оксана Володимирівна - ІІІ місце, зимовий чемпіонаті України зі спортивної ходьби м. Івано-Франківськ, 2 км,
Медведюк Дмитро Миколайович - ІІІ місце, чемпіонат України зі спортивної ходьби , м. Івано-Франківськ, 20 км,
Бубало Богдан Павлович - ІІ місце, чемпіонат України з СУМО серед юнаків, м. Вінниця,
Михалик Артем Вікторович - І місце, чемпіонат України з кікбоксингу WAKO серед юнаків та юніорів, м. Бровари.
Команда працівників місцевого самоврядування та жителів громади Любешівської селищної ради брала участь в обласному фестивалі з фізичної культури і спорту, де виборола призове загальнокомандне місце.
Протягом 2021 року за місцем відпочинку громадян були проведені такі фізкультурно-оздоровчі заходи:
- спортивні змагання до Дня Молоді (шашки, шахи, пляжний волейбол);
- фестиваль з екстримального водного туризму «Поліська регата» ;
- селищний чемпіонат з футболу серед сільської молоді ;
- відкритий чемпіонат селищної ради з волейболу;
- турнір з волейболу серед чоловіків "Кубок селищного голови".
З метою розвитку масового спорту та спорту ветеранів в селищній раді проведено турнір з волейболу серед ветеранів присвячений Дню Молоді та Дню Незалежності України.
Крім того команда волейболістів-ветеранів приймали участь у відкритому турнірі з волейболу Федерації волейболу серед чоловічих команд в м.Ковель та IX літніх Всеукраїнських іграх з волейболу в с.Коблево.
Впродовж 2021 року збірні команди Любешівської селищної ради брали участь в:
- турнірі з пляжного волейболу серед дівчат з нагоди Дня Незалежності України;
- турнірі з шашок з нагоди Дня Незалежності України;
- турнірі з волейболу присвяченого воїнам-інтернаціоналістам та учасникам АТО серед дівчат 2005 р.н. та молодших;
- турнірі з паркового волейболу серед чоловічих команд;
- турнірі з волейболу серед чоловічих команд "Кубок села Раків Ліс".
В усіх вищеперерахованих змаганнях команди Любешівської селищної ради посідали призові місця.
Для проведення фізкультурно-спортивної роботи на території Любешівської селищної ради є така матеріально-технічна база: стадіон – 1, спортзали – 14, футбольні поля - 23, спортивні майданчики з синтетичним покриттям - 3, інші спортивні майданчики – 69.
Протягом року проведено косметичні ремонтні роботи у спортивних приміщеннях навчальних закладів та на території селищного стадіону «Колос».
На збірні команди селищної ради закуплений спортивний інвентар (м’ячі, гімнастичне обладнання) та спортивна форма.
Фінансування галузі фізичної культури і спорту протягом 2021 року за Цільовою соціальною програмою розвитку фізичної культури та спорту Любешівської селищної ради на 2021-2025 роки склало: 685 248 грн.
Спортивні події Любешівської селищної ради висвітлювались у засобах масової інформації, офіційних сайтах, соцмережах.