A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління гуманітарної політики
Любешівської селищної ради

Звіти

Звіт про роботу комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Любешівської селищної ради

 за   2022 рік

 

 

Інклюзивно-ресурсний центр розміщений в приміщенні пришкільного гуртожитку опорного закладу загальної середньої освіти «Любешівський ліцей» (44201, вул. Незалежності, буд. 39, смт Любешів, Камінь-Каширський район, Волинська область).  Загальна площа приміщення комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Любешівської селищної ради становить 71.52 кв. м.   

Загалом для функціонуваня ІРЦ облаштовано: кабінет ЛФК, кабінет директора, спільний кабінет практичних психологів, вчителя-логопеда, вчителя-дефектолога, санвузол, душова, тамбур, у коридорі облаштована зона  очікування для батьків.

У своїй діяльності інклюзивно-ресурсний центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр” зі змінами, іншими актами законодавства та Статутом.

Основними завданнями інклюзивно-ресурсного центру є:

1) проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб у разі встановлення у них особливих освітніх потреб;

2) надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи;

3) консультування батьків, інших законних представників особи з особливими освітніми потребами щодо особливостей її розвитку;

4) забезпечення участі педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру:

- у діяльності команди психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами;

- у семінарах, тренінгах, майстер-класах для підвищення кваліфікації педагогічних працівників, обміну досвідом тощо;

5) залучення (у разі потреби) педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру під час засідань психолого-педагогічного консиліуму у спеціальних закладах загальної середньої освіти;

6) надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та інших послуг дітям з особливими освітніми потребами:

дітям раннього та дошкільного віку, які не відвідують заклади дошкільної освіти;

дітям, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу;

7) визначення потреби в асистенті учня та/або супроводі дитини з особливими освітніми потребами в інклюзивному класі (групі);

8) визначення категорії (типу) особливих освітніх потреб (труднощів), ступеня їх прояву та рівня підтримки особи з особливими освітніми потребами в закладі освіти;

9) надання консультативної, психологічної допомоги батькам, іншим законним представникам осіб з особливими освітніми потребами у формуванні позитивної мотивації щодо розвитку таких дітей та підвищення обізнаності щодо організації їх навчання і виховання;

10) інформування громади про діяльність інклюзивно-ресурсного центру та взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти, закладами охорони здоров’я, закладами (установами) соціального захисту населення, службами у справах дітей, громадськими організаціями тощо;

11) ведення обліку осіб, які звернулися до інклюзивно-ресурсного центру, шляхом формування їх електронного переліку в АС “ІРЦ” (додаток 1);

12) підготовка звітної та аналітичної інформації про результати діяльності інклюзивно-ресурсного центру.

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) додатковими завданнями інклюзивно-ресурсного центру є:

  1. проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб з особливими освітніми потребами, які вимушені змінити своє місце проживання (перебування) та:

- зараховані в інклюзивні класи (групи) закладів освіти і не отримують додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг за місцем навчання;

- здобувають освіту з використанням технологій  дистанційного навчання, але не отримують корекційно-розвиткових або психолого-педагогічних послуг за місцем навчання внаслідок особливостей психофізичного розвитку;

- надання інформації батькам (іншим законним представникам) особи з особливими освітніми потребами, які переїхали на тимчасове місце проживання в межах України, про заклади освіти, в яких можна продовжити здобуття освіти та можливість отримання психологічної, соціальної та іншої допомоги.

Центр провадить діяльність з урахуванням таких принципів, як повага та сприйняття індивідуальних особливостей дітей, дотримання найкращих інтересів дитини, недопущення дискримінації та порушення прав дитини, конфіденційність, доступність освітніх послуг з раннього віку, міжвідомчої співпраці.

  В ІРЦ Любешівської селищної ради працюють педагогічні працівники:

  • директор
  • 2 (фахівці-консультанти (практичні психологи)) 
  • (фахівець-консультант (вчитель-дефектолог));
  • (фахівець-консультант (вчитель-реабілітолог)).
  •  (фахівець-консультант (вчитель-логопед));

Вакантні посади:

  • (фахівець-консультант (вчитель-дефектолог));

(фахівець-консультант (вчитель-дефектолог)).

В штатному розписі передбачено 9.0 посад педагогічних працівників.

Фінансування комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Любешівської селищної ради здійснюється з двох джерел: з місцевого бюджету (оплата праці обслуговуючого персоналу, комунальні послуги, відрядження, оплата мережі інтернет та придбання інших засобів для діяльності установи) та субвенції з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції. Видатки по місцевому бюджету  у 2022 році становили 74 988,54 грн. З них:

видатки на заробітну плату з нарахуваннями: 48 082,28 грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 22 220,26 грн., інші поточні видатки – 4 686 грн. Видатки на заробітну плату з нарахуваннями педагогічних працівників становили 1 105 909, 54 грн. Станом на 01 січня 2023 року заборгованість по оплаті праці працівникам центру відсутня.

До інклюзивно-ресурсних центрів можуть звернутись батьки, які відчувають занепокоєння щодо розвитку дитини, незалежно від наявності в дитини інвалідності чи встановленого діагнозу.

Комплексна  психолого-педагогічна оцінка та інші послуги ІРЦ можуть надаватись тільки на підставі заяви батьків. Жодна послуга інклюзивно-ресурсного центру не може бути надана у примусовому порядку чи за зверненням третіх осіб (учителів, вихователів, лікарів тощо).

Для ефективної організації інклюзивного навчання першочергово потрібно забезпечити проходження дитиною комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку на базі ІРЦ за наступними сферами розвитку:

  • Фізичний розвиток
  • Мовленнєвий розвиток
  • Когнітивна сфера
  • Емоційно-вольова сфера

Всього з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року комплексну оцінку розвитку пройшли 54 дитини. В 17 ЗЗСО Любешівської селищної ради організовано інклюзивне навчання для 63 дітей:

 

27 дітей здобувають освіту за індивідуальною формою та 9 дітей нашої громади навчаються в закладах спеціальної освіти. Станом на 01 січня 2023 року на обліку в ІРЦ Любешівської селищної ради перебуває 177 дітей.  

 

Фахівці-консультанти комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Любешівської  селищної ради, а саме: практичні психологи Фальчик Марія Василівна, Михалик Юлія Андріївна, вчитель-реабілітолог Сікорська Катерина Віталіївна, вчитель-дефектолог Жилко Ольга Вікторівна та вчитель-логопед Василюк Ірина Михайлівна проводять комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини з метою визначення її особливих потреб за участі батьків, надають консультативну та психологічну допомогу, проводять бесіди з батьками. Вони надають також психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами, які перебувають на обліку в ІРЦ, шляхом проведення індивідуальних та групових занять. За період роботи з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року фахівцями всього проведено 2 899 занять. Також протягом 2022 року в інклюзивно-ресурсному центрі надавалися послуги 11 внутрішньо-переміщеним особам.

ІРЦ взаємодіє з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти з метою раннього виявлення та надання своєчасної психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, підвищення фахової майстерності шляхом проведення засідань за круглим столом, майстер-класів та тренінгів. Фахівці беруть участь в командах психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами у закладах освіти, моніторингу динаміки розвитку дитини не рідше, ніж двічі на рік.

Важливим аспектом діяльності ІРЦ є надання консультативно-психологічної допомоги батькам дітей з особливими освітніми потребами. З цією метою з батьками проводяться індивідуальні консультації, майстер-класи та практичні заняття, консультування батьків або законних представників дітей з особливими освітніми потребами стосовно мережі закладів освіти та зарахування до них. Всього надано фахівцями 835 консультації. З них: батькам – 391, педагогам – 114 та дітям – 330.

За період 2022 року надання консультативних та корекційно-розвиткових послуг здійснювалось за різною формою, а саме: з 01 січня по 23 лютого очно, з 24 лютого по 31 серпня очно-дистанційно та з 01 вересня дистанційно задля забезпечення безпечних умов для дітей з ООП у зв’язку із повномасштабним вторгненням РФ на територію України.

На період організації онлайн навчання дітей з ООП було створено  телеграм канал «Клуб розвитку дитини ІРЦ Любешів». Там планувалась та організовувалась робота фахівців таким чином, щоб максимально допомогти батькам у створенні сприятливих умов для розвитку мовлення дитини. Телеграм канал регулярно поповнювався власними напрацюваннями.  

Велику увагу фахівці приділяють грі у роботі з дітьми. Адже відомо, що гра – це  провідний вид діяльності у розвитку дитини.  Тому для зацікавлення дітей логопедичним процесом фахівець-консультант (вчитель-логопед) використовує різноманітні методики та нетрадиційні техніки (робота з гофро трубками;  кольорові камінці та резинки; смайлики  вкінці заняття; завдання на липучках). Практикує роботу з дітьми на одночасне виконання словесних завдань та викладання пінцетом кольорових кульок у спеціальні отвори, розробляє власні ігри та вправи. Фахівець-консультант (практичний психолог) створює відеоматеріали, які спрямовані на розвиток особистості дитини, зокрема логіки, мислення, сприймання, пам’яті, уваги, уяви, просторових уявлень, сенсорних еталонів, світогляду дітей з використанням наступних

вітчизняних та зарубіжних платформ:

1. https://learningapps.org/

2. https://logiclike.com/uk

3. https://toytheater.com/

4. https://kazky.org.ua/

5. https://www.educ.com.ua

6. https://learning.ua

Фахівець-консультант (вчитель-реабілітолог) розробляє авторські індивідуальні комплекси вправ для розвитку рівноваги, загальної та дрібної моторики, корекції плоскостопості, плоско-вальгусної деформації стоп, порушень постави, для зниження м’язового тонусу, а також для підвищення та зміцнення м’язової сили в цілому. Відповідно до цих комплексів вправ знімає авторські відео, які сприяють корекції вад фізичного розвитку. Також розробляє та знімає відео, для зняття зорової напруги, оскільки останнім часом діти багато знаходяться за комп’ютерами чи мобільними телефонами.

Фахівець – консультант (вчитель-дефектолог) працює в таких напрямках:

- встановлення емоційного контакту;

- сенсорний розвиток;

- формування уявлень про оточуючий світ;

- розвиток мовлення, комунікативних навичок;

- формування навичок орієнтуватися у просторі;

- формування елементарних математичних уявлень;

- корекція пізнавальної діяльності.

Найголовніше завдання дефектолога – це допомогти дитині з особливими

потребами соціалізуватися, навчитися жити зі своєю особливістю, зрозуміти і прийняти себе. Для кращого результату та корекції під час проведення занять застосовує різноманітні методики, розробляє особисті напрацювання, дидактичні ігри, тематичні презентації, інтерактивні ігри та рухливо-пальчикові вправи.

З березня 2022 року фахівці-консультанти є  активними учасниками  у наповненні телеграм каналу Громадської організації «Підтримай дитину». Крім цього роботи публікуються на ютуб каналі «Підтримай дитину», де у вільному доступі батьки, педагоги та зацікавлені в тому особи можуть використовувати матеріали у своїй роботі.  За таке волонтерське волевиявлення та підтримку дітей України у проекті «Підтримай дитину», за творчий та креативний внесок у телеграм канал у 2022 році Ірина Василюк була нагороджена подякою від цієї громадської організації.

Значна увага в ІРЦ приділяється підвищенню професійного рівня фахівців. З цією метою фахівці відвідують тренінги, семінари, вебінари, майстер-класи із застосування сучасної спеціальної педагогіки та психології.

Діяльність інклюзивно-ресурсного центру протягом звітного періоду здійснювалась систематично та цілеспрямовано на підтримку сімей, які виховують дітей з особливими освітніми потребами. А саме, виявлення та корекція порушень у розвитку дітей раннього віку; ознайомлення батьків (законних представників) дитини з висновком про комплексну оцінку, умовами навчання та надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг дитині; надання корекційно-розвиткових послуг; надання консультацій щодо організації навчально-виховного процесу; консультування батьків (законних представників) дітей з особливими освітніми потребами стосовно мережі закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та інших закладів освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти та зарахування до цих закладів; надання консультативно-психологічної допомоги та проведення бесід з батьками (законними представниками) дітей з особливими освітніми потребами з метою формування позитивної мотивації щодо розвитку таких дітей.

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень