21 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ІЗ СИНДРОМОМ ДАУНА
21 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ІЗ СИНДРОМОМ ДАУНА
21 березня в Україні і світі відзначається Всесвітній день людей із синдромом Дауна. Березень обраний тому, що синдром Дауна відомий як трисомія (березень – третій місяць року) за 21 хромосомою (тому і 21 березня).
Цього дня по всьому світу організовують заходи та події, спрямовані на підвищення обізнаності громадськості про людей із синдромом Дауна, захист їхніх прав, подолання стигматизації та створення інклюзивного середовища.
Синдром Дауна – це генетична особливість, яка впливає на психо-емоційний розвиток та зовнішній вигляд дитини. Розуміння цього синдрому важливе не лише для медичної громади, а й для суспільства в цілому, оскільки воно допомагає створити більш інклюзивне та підтримуюче оточення для «сонячних дітей».
Синдром Дауна виникає через наявність додаткової копії 21-ї хромосоми, відомий як трисомія 21. Ця генетична особливість призводить до ряду фізичних та розумових особливостей. Статистика показує, що синдром Дауна є одним з найпоширеніших генетичних розладів у світі, а також в Україні.
Симптоми та ознаки
Синдром Дауна, як генетичний розлад, характеризується цілим спектром фізичних та розумових особливостей. Ось деякі з найбільш поширених симптомів та ознак.
Синдром Дауна – це генетична особливість, яка впливає на психо-емоційний розвиток та зовнішній вигляд людини. Це аномалія, якій притаманна додаткова хромосома (замість звичних 46 хромосом, люди з цим синдромом мають 47 хромосом).
Ця генетична особливість призводить до ряду фізичних та розумових особливостей. Статистика показує, що синдром Дауна є одним з найпоширеніших генетичних розладів у світі, а також в Україні.
Профілактика у контексті синдрому Дауна має дещо інше значення, оскільки цей синдром є генетичним станом і не може бути "попереджений" або "вилікуваний" традиційними профілактичними методами.
Однак, існують заходи, спрямовані на зниження ризику та раннє виявлення можливих аномалій:
-
Пренатальний скринінг та діагностика. Проходження регулярних пренатальних обстежень та тестів для раннього виявлення синдрому Дауна.
-
Генетичне консультування. Для пар, які планують вагітність, жінкам старше 35 років або тим, у кого в сімейному анамнезі є генетичні порушення і мають історію синдрому Дауна у родині, може бути корисним генетичне консультування. Це дозволяє оцінити індивідуальний ризик і отримати інформацію про можливі варіанти діагностики.
-
Здоровий спосіб життя під час вагітності. Збалансоване харчування, відмова від куріння та алкоголю, регулярні медичні огляди.
-
Постійний медичний догляд. Регулярне відвідування лікарів для моніторингу здоров'я та виявлення можливих медичних проблем на ранніх стадіях.
Синдром Дауна виникає внаслідок генетичної аномалії, тому його неможливо попередити. Однак здоровий спосіб життя матері перед вагітністю, регулярні медичні огляди, вчасна діагностика та обстеження можуть сприяти ранньому виявленню та підтримці дітей із синдромом Дауна.
Якщо ви хочете більше дізнатися про людей із синдромом Дауна
https://downsyndrome.org.ua/21-bereznya-den-lyudej-z-sindromom-dauna-shkarpetujsya