Що варто знати фахівцям, які працюють з дітьми в умовах війни.

Дата: 25.04.2022 14:51

Психосоціальна допомога дітям має бути спрямована на забезпечення їхніх базових потреб і відновлення безпеки дітей, а також підвищення їхньої впевненості у собі, самооцінки, розбудову благополуччя.

Хоча психосоціальну дитині допомогу можна і варто надавати через проведення різноманітних цільових заходів та програм, важливо також знати, що будь-яка взаємодія фахівців з дітьми вже має ефект зцілення.

Основні принципи, на яких має будуватися взаємодія з дітьми та допомога їм:

- безумовне прийняття та цінування особистості дитини

- повага до почуттів дітей

-  демонстрація позитивного та гідного ставлення до дитини

Тому, всім фахівцям, які надають допомогу дітям у часи війни, необхідно:

? Давати дитині можливість висловлювати свої почуття, емоції.

? Приймати дитину такою, якою вона є, з її емоціями та поведінковими особливостями (які часто є відображенням пережитого), водночас м’яко та з повагою вибудовувати кордони та правила поведінки в нових умовах.

? Вислуховувати думки дитини та її ідеї, підтримувати їх та допомагати у реалізації.

? Хвалити за те, що дитина зробила або чого навчилася.

? Відмічати навіть невеликі успіхи та позитивні зміни.

? Давати тільки ті обіцянки, які можете виконати.

? Залучати дитину до допомоги іншим.

? Бути відкритими та доступними для дитини, особливо коли їм хочеться поговорити.

? Бути чуйними, реагувати на потреби дитини та надавати дитині робити вибір самостійно навіть у незначних ситуаціях (яку книжку читатимемо, яку розмальовку оберемо, в яку гру пограємо) - це дозволяє дитині повернути хоча б мінімальний контроль у своє життя.

??Фахівці мають також бути чутливими до змін, що відбуваються з ними самими, та пам’ятати, що у разі власного надмірного стресу або негативних переживать, варто, у першу чергу, стабілізувати себе, а вже потім продовжувати роботу з дітьми.

На цей час, поки фахівець/фахівчиня повертатиметься в норму, варто попросити когось з колег/колежанок підключитися до роботи, адже коли у фахівця/фахівчині немає власного ресурсу, це заважає ефективній роботі та позитивному реагуванню на потреби дітей.