A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління гуманітарної політики
Любешівської селищної ради

Щодо відзначення Міжнародного дня прав жінок

Дата: 02.03.2022 13:47
Кількість переглядів: 55

Фото без опису

 

Історія свята 8 березня:

1857 – У Нью-Йорку робітниці швейних та взуттєвих фабрик зібралися на маніфестацію за 10-годинний робочий день, сухі робочі приміщення та рівної з чоловіками заробітної плати й надання жінкам права голосу на виборах

1908 – американки почали вимагати заборони дитячої праці, поліпшення умов праці на фабриках та надання жінкам права голосу

1910 – на міжнародній конференції соціалістичних організацій (Копенгаген, Данія) Клара Цеткін запропонувала надати цьому дню міжнародний статус: Ідею Цеткін підтримали більше 100 делегаток – представниць 17 держав. Отримав цей день назву «День міжнародної солідарності жінок у боротьбі за економічне, політичне та соціальне рівноправ’я»

1911 – Міжнародний День солідарності жінок вперше відзначили в Австралії, Данії, Німеччині та Швейцарії. Більше мільйона жінок та чоловіків взяли участь у маніфестаціях, де крім права бути обраними та обіймати керівні посади, жінки вимагали рівних із чоловіком прав на працю.

1965 – в СРСР було започатковано відзначення дня 8 березня як офіційного радянського свята і набуло статусу вихідного дня. Більше того, день жіночих прав і досягнень перетворюється на абстрактне свято весни, а на вітальних листівках з’являються персонажі мультиків.

1975 – Генеральна асамблея ООН проголосила 1975 Роком Жінок, привертаючи таким способом увагу урядів до питання дискримінації жіночих прав у багатьох країнах світу

1977 - Генеральна асамблея ООН схвалила резолюцію №32/142, згідно з якою кожній з країн-учасниць пропонувалось відзначати Міжнародний День Прав Жінок. Сталінська конституція 1936 року офіційно проголосила, що жіноче питання у СРСР вже вирішене і воно перетворилося на свято квітів, весни і краси Повернімо цьому дню його справжнє значення! Як святкують у світі

Міжнародний жіночий день у всьому світі відзначається різними способами: може бути державним святом (переважно, у пострадянських та соціалістичних країнах), а в інших країнах має більш соціальне спрямування з організацією феміністичних заходів. У деяких частинах світу цей день досі відбиває своє політичне походження, відзначаючись протестами та закликами до радикальних змін. Із 1996 року ООН обирає тематику і гасло, під яким проходять щорічні святкування. Цього року воно звучить як «Гендерна рівність сьогодні для забезпечення сталого завтра» (англ. «Gender equality today for a sustainable tomorrow»). Окрім цього, для міжнародної інформаційної кампанії також кожного року обирається девіз, і цього року це «Руйнуємо упередження» (#BreakTheBias).

Детальніше можна прочитати за посиланням: https://www.internationalwomensday.com/Theme.

У багатьох країнах світу, таких як США, Франція, Німеччина, Швейцарія, Іспанія, Мексика, Ірак, Пакистан у цей день відбуваються

Марші за права жінок, головною метою яких є рівноправ’я чоловіків та жінок, розширення економічних, політичних і соціальних прав жінок, захист жінок від усіх форм насильства, руйнування гендерних стереотипів, засудження проявів сексизму тощо. В Україні також із 2008 року щорічно проходять

Марші жінок у різних містах, які збирають кілька тисяч людей. Детальніше про цьогорічну організацію заходу можна прочитати за посиланням: https://marsh-zhinok.com.ua/.

Запропоновані ідеї, як можна відзначити Міжнародний День Боротьби за права жінок по-сучасному, у ґендерно-неупередженій та шанобливій конотації:

Вітаючи жінок, звертайтесь безпосередньо до жінок, а не до часто застосованих до них ґендерно-обумовлених стереотипних соціальних ролей! Таким чином ви демонструєте свою шану, ґендерну неупередженість та неухильну відданість контемпоральним демократичним цінностям. Приклади ґендерно-неупередженного звернення: «Дорогі львів’янки, киянки», «шановні колежанки», «шановні жінки та дівчата нашої громади». Приклади застарілого, стереотипного та нешанобливого звернення: «дівчат(к)а», «красиві наші дівчата та жінки», «любі наші», «красуні та берегині» тощо. Готуючи промови, звернення до колективу/громади, листи, статті, пости у соціальних мережах та інші комунікаційні продукти, акцентуйте увагу на професійних досягненнях та звершеннях жінок! Це можуть бути приклади з історії чи сучасного життя, особливо потужний та переконливий месседж матимуть реальні приклади успішних жінок з вашої ОТГ, громади, міста, населеного пункту, тощо. Найбільш розповсюджений шаблон березневих привітань – дякувати жінкам за щоденну домашню роботу, турботу і підтримку. Пам’ятаймо, що внесок жінок у різні сфери громадського життя у сучасному світі давно вийшов за ці вузькі рамки, тож всіляко акцентуйте увагу на дійсно соціально-значимих внесках жінок у життя громади – спортивних перемогах, наукових відкриттях, успішних бізнесах та прикладах соціального підприємництва, волонтерській діяльності, громадянському активізму тощо. Загалом, відзначате жіноче лідерство та активну громадянську позицію, а не ґендерно-обумовлені стереотипи!

Приділіть увагу ґендерно-обумовленим проблемам сучасного українського суспільства, а саме: На корпоративно-інституційному рівні: У контексті лідерства, що надихає («inspirational leadership»), будь-які зміни та нововведення у колективі повинні брати свій початок із керівництва та бути ним неухильно дотриманими. Пам’ятаємо, що формування сучасної корпоративної культури, вільної від стереотипізації та ґендерно-обумовлених упереджень – це процес! Як керівник своєї ланки у професійному спілкуванні намагайтеся використовувати фемінітиви – https://kppk.com.ua/pedrada/Lozova.pdf, а також заохочуйте співробітників ними користуватися! Проведіть всередині колективу інформаційно-роз’яснювальну роботу стосовно того, що таке дискримінація за статтю, мізогінія та сексизм, у яких формах вона може проявлятися. Така робота може бути проведена у форматі презентації, семінару, практичного воркшопу, дискусії тощо. Важливо! Аби забезпечити дієве впровадження змін та кращих практик у колективі, керівництво усіх рівнів повинно саме неухильно дотримуватися цих принципів та повсякчас транслювати своє проактивне ставлення на співробітників підлеглих. Не ігноруйте жодні нетолерантні прояви до співробітниць-жінок зі сторони їх колег-чоловіків, поступово і наполегливо запроваджуйте у своєму колективі атмосферу взаємоповаги, толерантності, ґендерної неупереджності та довіри!

На рівні громади: На базі місцевих осередків культури та дозвілля зорганізуйте перегляд фільму про жіночу боротьбу за свої права – рекомендований список тут.

Проведіть всередині громади інформаційно-роз’яснювальну роботу стосовно того, що таке: ґендерно-обумовлене та домашнє насильство (у яких формах вони можуть проявлятися); яким чином чоловіки можуть повсякчас підтримувати жінок та стати їхніми «дієвими союзниками» на рівні власних родин, колективів та громад. Така робота може бути проведена у форматі презентації, семінару, практичного воркшопу, дискусії тощо.

Знайдіть адресу місцевого притулку для постраждалих від насильства в сім’ї у вашій громаді (якщо така є) та зорганізуйте туди візит. Опісля поміркуйте, яким чином ви як члени громади могли б дієво долучитися та допомогти даній соціально-орієнтованій установі і зокрема – жінкам та дітям, що зазнали насильства у родині.

Загальні рекомендації: Підтримуйте видимість жінок як професіоналок у публічному та медійному просторах. Якщо вас запрошують у якості спікера чи спікерки, запитуйте у організаторів, чи забезпечено ґендерний баланс серед учасників заходу, активно сприяйте жіночій участі та робіть жіноче лідерство видимим на вашому особистому рівні. Якщо склад учасників будь-якого заходу не є ґендерно-збалансованим, порадьте організаторам запросити туди більше фахівчинь чи експерткок, представниць громади.

Публічно підтримайте заходи на 8 березня, вийдіть колективом чи громадою на Марш підтримки прав жінок. Заохочуйте колег, членів сім’ї, друзів разом відвідати ці заходи та бути видимими! 

Доєднайтеся до актуального правозахисного руху щодо необхідності ратифікації урядом України Стамбульської Конвенції для протидії домашньому насильству і підпишіть відповідну петицію до президента (підтримати можна тут). Пам’ятаймо, що права жінок = загальнолюдські права, які не залежать від статі! Усі ми маємо право жити у суспільстві, вільному від страху, утисків та насильства!

Додатково інформуємо, що 10 лютого 2022 року Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, члени Центральної виборчої комісії Вікторія Глущенко та Павло Любченко, а також інші гендерні експерти та представники наукових кіл та громадянського суспільства взяли участь у онлайнпрезентації посібника «Чоловіки як союзники», розробленого IFES – Україна. Хоча основною цільовою аудиторією посібника є чоловіки, він є цінним для кожного, хто бажає брати участь як союзник та союзниця у розбудові демократичного суспільства. Посібник використовуватиметься для майбутніх тренінгів «Чоловіки як союзники» по всій Україні та буде доступний для всіх охочих. Завантажити та ознайомитись з посібником можна тут. https://ifesukraine.org/wp-content/uploads/2022/02/men-as-allies-manualweb.pdf

 

Джерело: Апарат Урядової уповноваженої з питань гендерної політики спільно ГО "Міжнародна фундація виробничих систем"


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень